У список змін

Розмір та повернення збору, сплаченого за подання скарги до органів АМКУ

Було

За подання скарги за редакцією Закону України «Про публічні закупівлі» 2016 року скаржники мали сплатити до бюджету кошти у розмірі 5 000 грн (якщо предметом закупівлі є товари та послуги) та 15 000 грн (якщо предметом є роботи). Проте, якщо скарга задовольняється органами АМКУ, кошти не повертались Скаржникові.
Так, навіть при наявності порушень з боку Замовника, матеріальний тягар завжди покладається на Скаржника.

Стало

Згідно частини 6 статті 18 Закону в новій редакції, що вступить в силу 19 квітня 2020 року «У разі якщо орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає рішення про задоволення або часткове задоволення такої скарги, залишає її без розгляду у випадку, якщо замовником відповідно до цього Закону усунено порушення, зазначені в скарзі, або приймає рішення про припинення розгляду скарги у випадку, якщо замовником відповідно до цього Закону усунено порушення, зазначені в скарзі, плата за подання скарги повертається суб’єкту оскарження, а в інших випадках – перераховується до Державного бюджету України».
Розмір плати за подання скарги буде вираховуватись у відсотковому відношенні до орієнтовної суми закупівлі (буде встановлено Постановою Кабінету Міністрів України).
Наразі є не регламентованим процент коштів, що підлягають поверненню у разі часткового задоволення скарги плата за подання скарги (має бути встановлений Постановою Кабінету Міністрів України).

Коментар експерта

Саме у зв’язку із появою можливості повернення коштів, ми вважаємо новели оскарження приємними новинами саме для Учасників.
Проте, звертаємо увагу, що розмір плати за подання скарги буде зростати пропорційно сумі закупівлі. Тож, будьте готові до такого.
У зв’язку зі збільшенням збору, очікується зменшення надходження скарг до органів АМКУ. Як наслідок, колегія має бути менш завантаженою, що має прискорити розгляд скарг.
Окрім того, метою збільшення розміру збору є зменшення кількості скарг, які подаються лише з метою затягування процесу закупівлі.
І ще один цікавий момент: як ми вже наголошували, розмір збору буде повернений у разі задоволення скарги. Тобто, якщо більшість скарг буде задоволена – АМКУ отримає замало надходжень. Так, постає питання «а чи не буде АМКУ навмисно не задовольняти скарги для поповнення Державного бюджету? Дізнаємось вже на практиці.

Юнусова Дарія

Практикуючий юрист. На своєму досвіді довела, що 80% справ виграються завдяки грамотному оскарженнню в АМКУ.

У список змін