У список змін

Пояснення від замовників на подану скаргу до АМКУ

Було

Питання надання пояснення скаргу Замовниками у редакції Закону України «Про публічні закупівлі» 2016 року не врегульовано.
Як правило, під час прийняття скарги до розгляду АМКУ надсилає (через Прозорро) лист Замовнику із проханням надати пояснення на електронну адресу відповідного виконавця із встановленням конкретного строку
Проте, наголошуємо повторно, такі дії нічим не регламентовані. А як ми знаємо, якщо не регламентовано – то не має обов’язку і виконувати.

Стало

Згідно нової редакції Закону матеріали, які суб’єкт оскарження, замовник вважають необхідними долучити до розгляду скарги, повинні бути подані через електронну систему закупівель не пізніше ніж за три робочі дні до дати розгляду скарги (абзац 5 частини 16 статті 18 Закону в новій редакції).
Так, законодавець у новій редакції Закону вже чітко встановив порядок надання пояснень Замовниками (через Прозорро), а також строк – не пізніше ніж за три робочі дні до дати розгляду скарги.
Розмір плати за подання скарги буде вираховуватись у відсотковому відношенні до орієнтовної суми закупівлі (буде встановлено Постановою Кабінету Міністрів України).
Наразі є не регламентованим процент коштів, що підлягають поверненню у разі часткового задоволення скарги плата за подання скарги (має бути встановлений Постановою Кабінету Міністрів України).

Коментар експерта

Правова урегульованість дає менше можливостей до маніпуляцій у власних цілях.
На даний час, при недостатньому регулюванні Замовники подають свої пояснення навіть в день розгляду скарги, за декілька годин до засідання.
Так, колегії доводиться переносити розгляд скарг із неможливістю ознайомитися із поясненнями. Окрім того, пояснення направляються на електронну адресу виконавця АМКУ, у зв’язку із чим Скаржник не має можливості на ознайомлення.
Вважаємо, що урегулювання питання надання пояснень Замовниками прискорить розгляд скарг в АМКУ, а також надасть більше правової захищеності Скаржникам.

Сімонова Єлізавета

Парнер компанії. Керівник відділу переговорних процедур. Коуч-тренер.

У список змін