Список новин

Оновлення  в процедурі оформлення дозвільних документів, що стосуються робіт та машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

10 березня 2021 року набули чинності зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (Порядок) та новий Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (Перелік), що були затверджені КМУ Постановою від 03.02.2021 № 77.

Кабмін цього разу істотно оновив застарілий нормативно-правовий акт, забезпечивши його належною структурою та зрозумілою логікою:

  1. Роботи, що характеризуються підвищеним рівнем небезпеки відтепер поділені на дві групи видів: групу А та групу Б;
  2. Так само й небезпечні машини, механізми, устатковання відсортовані в за двома групами – А і Б;
  3. Для виконання робіт, що входять в групу А, або для можливості експлуатації машин, обладнання, механізмів та устаткування з групи А , роботодавець повинен обов’язково отримати відповідний Дозвіл в органі Держпраці за своїм зареєстрованим місцезнаходженням;
  4. Суб’єкт господарювання, який має намір виробляти або постачати машини, устатковання чи механізми, зазначені в Переліку в групі А, також не має на це права до моменту отримання Дозволу на їх застосування від територіального органу Держпраці.
  5. Що ж до групи Б, то здійснення робіт, що до неї входять, та експлуатація чи застосування машин та іншого обладнання з групи Б здійснюються на підставі Декларації, яка складається суб’єктом господарювання самостійно та безоплатно реєструється в органі Держпраці за його місцезнаходженням.

Які ще оновлення варті уваги

Відчутних змін зазнали самі переліки видів робіт (Додаток 2 до Порядку) та машин, механізмів, устатковання (безпосередньо Перелік ), що мають  підвищений рівень небезпеки, і тепер суттєво відрізняються від тих, які ми звикли бачити у минулій редакції Порядку та Переліку, який станом на сьогодні втратив чинність

По-новому виглядають і форми Дозволу та Декларації , що варто врахувати при оформленні таких документів після 10 березня 2021 року. Поряд з цим, раніше отримані дозволи залишатимуться  дійсними на весь термін, на який їх видано, а вже зареєстровані декларації – до моменту внесення будь-яких змін до їхнього змісту. Отже, підстав для екстреного переоформлення наявних дозвільних документів наразі немає.

Що це означає для сфери публічних закупівель

Роботи, виконання яких несе підвищену небезпеку, або необхідність залучення небезпечних машин та механізмів можуть бути невід’ємною складовою частиною робіт чи послуг, що є предметом закупівлі. Задля якісного та ефективного проведення тендеру, обрання гідного переможця та отримання належного виконання договору у відповідності до законодавчих вимог, Замовникам  слід пересвідчитись у наявності в учасників всіх необхідних дозвільних документів, згідно оновленого Порядку.  Разом з тим, формулюючи відповідні вимоги в тендерній документації, варто пам’ятати про чинність документів, отриманих учасниками до набрання юридичної сили останніми змінами до законодавства, і передбачити можливість їх надання у складі пропозицій.

Учасникам, в свою чергу, не буде зайвим зробити своєрідну ревізію наявних дозвільних документів та визначитись з планом дій по приведенню їх у відповідність до приписів оновленого законодавства. Адже конкуренти вже тримають руку на пульсі, а Замовники обиратимуть найкращих!

 

Список новин